9 Temmuz 2017 Pazar

3 Kitap / 3 Yorum Tutsak Güneş/Ayşe Kulin: 2 Tüyap öncesi alıp kış mevsiminde okurum dediğim bir kitaptı. Fakat o gün hiçbir zaman gelmedi :D Kısmet yazaymış. Daha depresip bir kitap bekliyordum. Fakat normal seyirde ilerlemesi hoşuma gitti. Kadın olmanın zorlukları başta olmak üzere adam kayırma, özgürlük gibi sorunlara da ver veriliyor. Sonu açık bırakılmıştı, bundan "Sonunda bitti derken daha kötü bir yönetimle karşılaşıyoruz." sonucunu çıkardım.

 Baş karakter Yuna olsa da çok vasıfsızdı. Sürekli "Neden bana açıklamadınız bunu? Anne, yine neyi peşindesin?" gibi sorularla kafa şişirdi. 1-2 defa tencereden insan gözledi o kadar. Diğer işleri ya sevdiceği (gerçi onu da az gördük) ya annesi hallediyor. Oğlu bile daha zeki. Bir de birkaç yerde yazım hataları vardı. Puanım: 8/10

 Simyacı/Paulo Coelho: Yazarın bu kitabını en sona bırakacaktım. Fakat nasıl olduysa okuma listeme almış oldum. En başta kitabın içine giremedim. Çevirmen fazla devrik cümle kullanmıştı. Sonrasında açıldıkça açıldı kitap. İyi ki ilk başta bu kitapla başlamamışım, sonrakiler aynı tadı pek vermezdi. Kişisel gelişim ile masalsı bir anlatımın güzel bir birleşimi olmuş. Puanım: 9/10

 Jane Eyre/Charlotte Bronte: Okuma şenliğimin en kötü kitabıydı. Bir kere Jane karakteri çok itici geldi bana. 100 sayfalık okul anıları yazmaya hiç gerek yoktu. İlle yazacaksa 30 sayfada anlatsa yetermiş. Okul anıları hem gereksiz yere uzamış hem sıkıcılaştırmış. En en en sinirime dokunan Bay Rochester idi. Bir şey anlatacak, dalıyor başka konulara. Resmen 10. Doktor'un daha suratsız versiyonu. Jane "Ben güzel değilim, iltifatlarının hepsi yalan. Hor görme beni." demesiyle iyice kezbana bağladı. Sonu da apayrı saçma geldi. Ya yanlış zamanda okudum kitabı ya da büyük beklentiyle başlayınca hayal kırıklığına uğramam kaçınılmaz oldu. Puanım: 2/10

10 yorum:

 1. Simyacı çok iyiydi ve iki kere okumuştum ama yıllar önce şimdi bir daha okusam ne düşünürüm acaba :). Bir ara okumak istiyorum merakımdan :).

  YanıtlaSil
 2. ayyy jane eyre kötü zamanına gelmiş senin yaaa :) bence anna karenina ve jane eyre iki zirve yaaa ve iki ayrı kadın türünü anlatıyor. belki kötü bir çevirmenden okudun yaa. jane eyre dünyada yazılmış en iyi romanlardan biri. en iyi romanlarda ilklerde olur adı. simyacı iyi tabii. bir eyre olmasa da :) kulin bilmiyom hiç. gasteci yazarları okumuyom yaa. bi adı aylin okudum. kulin öyle popüler şeyler yazıyo işte. yazar sayılmaz bence bir gasteci işte :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenildiği için Martı Yayınları'nın çevirisini okudum, okumaz olaydım :D Onlardan aldığım 5 klasik kitap bunu görmeye yetti :D Ben de kötü zamanda okuduğumu düşünüyorum. Daha çok soğuk havalarda okunası bir kitap.

   Kulin okuduğum nadir Türk yazarlardan. Simyacı ise ileride 2. kez okuyacağım bir kitap :)

   Sil
 3. Jane Eyre'yi başka bir zamanda başka bir yayın evinden tekrar okumalısın. Benim sevdiğim klasiklerdendir. Yıllar önce okuduğum için detayları çok hatırlamasam da hoşuma gittiğini hatırlıyorum. Altını çizdiğim çok güzel cümleler, çok doğru tespitler vardı. Hatta ben de tekrar okusam iyi olacak :-)

  Ayşe Kulin okumaktan vazgeçtim. Artık romanları hoşuma gitmiyor ama anılarını okumayı seviyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anıları güzeldi. Onlar hariç 2 kitabını okumuştum. Gece Sesleri'ni sevmesem de Tutsak Güneş güzeldi :)

   Jane Eyre'yi beğenmemeyi beklemiyordum. Gerçi kitabı 36 derece yaz sıcağında okursam nesini beğeneceğim :D Dediğin gibi başka bir yayın evinden yeniden okusam iyi olacak :)

   Sil
 4. Jane Eyre'i çok severim oysa ben. Ama zevkler ve renkler tabi ki :) Ama keşke sevseydin, kitap hakkında söyleyeceklerim içimde kaldı şimdi. Simyacı'yı ben de severek okumuştum. Yazarın Veronika Ölmek İstiyor isimli kitabını da öneririm :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Veronik Ölmek İstiyor yazardan okuduğum 2. kitabıydı ve filmi çıksa tadından yenmez :D

   Jane Eyre talihsizlik oldu benim açımdan :( Okuduğum diğer kitaplara göre daha kaliteli fakat havalardan ve kötü çeviriden olsa gerek soğudum kitaptan :D He, bunu sevmeyen diğer kardeşin yazdığı Uğultulu Tepeler'i sevdi o da ayrı ironi :D

   Sil
  2. Yazın bazen klasiklerden de öte, kitap okumak bile zor oluyor. Zaten klasikler bana hep kışı çağrıştırır. Uğultulu Tepeler'i ben de sevmiştim. Ama onun biraz daha melankolik bir havası vardı sanki :)

   Sil
  3. O bildiğimiz intihara sürükleme kitabı (Allah korusun) Baştan sona melankoli ve hüzün. Ah Catherina hep sen sebep oldun bunlara 😑

   Sil